DB Schenker po raz kolejny wybiera Panattoni. Operator logistyczny obsłuży automotive na ponad 20 000 m kw.

DB Schenker po raz kolejny wybiera Panattoni. Operator logistyczny obsłuży automotive na ponad 20 000 m kw.

Warszawa, 22 marca 2022

Panattoni po raz kolejny dla DB Schenker w regionie Poznania. Operator logistyczny już w kwietniu skorzysta z ponad 20 000 m kw. w Panattoni Park Poznań XII, na których obsługiwać będzie klienta z branży automotive.

Firmy współpracowały dotychczas w ramach Panattoni Park Poznań VIII w Komornikach i po raz kolejny postawiły na współpracę z zaufanym deweloperem. Najemca skorzysta m.in. z pogrubionej posadzki, dostosowanej do obsługi wózków widłowych wykorzystujących pętle indukcyjną. Ponadto Panattoni dostarczyło liczne zielone rozwiązania, które pozwolą uzyskać inwestycji certyfikację BREEAM na poziomie Excellent. 

W procesie transakcji najemcy doradzali eksperci wiodącej firmy doradczej Colliers.

Najatrakcyjniejszy nie bez przyczyny. Poznański rynek nieruchomości przemysłowych cieszy się największą popularnością w Polsce, zarówno pod względem popytu – ponad milion m kw. w 2021 roku, jak i realizowanej powierzchni – blisko pół miliona m.kw. na koniec 2021 roku. Potencjał regionu sprawia, że firmy chcą się w nim rozwijać – tak jak DB Schenker, który w kwietniu br. wprowadzi się do nowej inwestycji dewelopera – Panattoni Park Poznań XII położonej w Plewiskach, w gminie Komorniki, gdzie zajął 20 200 m kw. Deweloper wzmocnił posadzkę i pogrubił ją do 19 cm, w celu przystosowania obiektu do wózków wykorzystujących pętle indukcyjną. Ponadto przygotował instalację sprężonego powietrza, miejsce pod maszynę myjącą i stację ładowania. Budynek osiągnął wysokość 12 metrów, zgodnie ze standardem Panattoni. Inwestycja dla DB Schenker przejdzie certyfikację metodą BREEAM na poziomie Excellent.

-„Panattoni dostarczyło w Poznaniu i okolicach znacznie ponad milion m kw. Nasze liczne inwestycje w regionie sprawiły, że staliśmy się doskonałym partnerem dla firm, chcących się rozwijać na nowoczesnej, dobrze zlokalizowanej powierzchni. Przykład współpracy z DB Schenker w Komornikach pokazuje, że współpraca z Panattoni to nie tylko korzyści tu i teraz, ale pozostawienie otwartej furtki do dalszego rozwoju z deweloperem, który rozumie twoje potrzeby” – mówi Katarzyna Kujawiak Development Director z Panattoni.

Park położony jest zaledwie 11 km od centrum Poznania, a także w pobliżu węzła Komorniki łączącego drogę krajową nr 5 i autostradę A2, przebiegającą przez najważniejsze ośrodki w Europie Środkowo-Wschodniej – Warszawę, Łódź, Poznań i Berlin. Ponadto w pobliżu parku przebiega finalizowana droga ekspresowa S5, która lokalnie stanowi wschodnią obwodnicę stolicy Wielkopolski, łącząc ją również z Wrocławiem na południu i Bydgoszczą na północy. Położenie kompleksu pozwala na sprawny transport zarówno krajowy, jak i międzynarodowy.

Realizacja dla DB Schenker będzie certyfikowana metodą BREEAM na poziomie Excellent. Inwestycja powstawała w zrównoważony sposób od samego początku. Na etapie koncepcji przeprowadzono analizę kosztów życia budynku (LCC), a podczas budowy monitorowane było zużycie energii, wody oraz emisja CO2, wynikająca z transportu materiałów i odpadów budowlanych. W samym obiekcie zaimplementowane są liczne rozwiązania z zakresu energooszczędności – m.in. kompleksowe olicznikowanie, czy inteligentne oświetlenie – a także redukcji zużycia wody, której poziom wyniesie aż  55 proc. względem wartości bazowych. Inwestycja została przygotowana również z myślą o wellbeingu użytkowników. Panattoni zadbało o zwiększony dostęp światła dziennego, czy odpowiednią akustykę pomieszczeń, skonsultowaną ze specjalistą. Ponadto deweloper dostarczy na terenie obiektu infrastrukturę dla rowerzystów oraz punkty ładowania samochodów elektrycznych. Realizacja została przygotowana we współpracy z ekolożką, która pomogła m.in. zadbać o bioróżnorodność inwestycji.

Obiekt pod Poznaniem to kolejna zielona realizacja Panattoni dla DB Schenker. W ubiegłym roku deweloper dostarczył terminal przeładunkowy w Świdniku, w którym zielone rozwiązania pozwoliły na ograniczenie emisji CO2 o blisko 30 proc., zużycia energii o 34 proc., a także wody o 67 proc. Na początku 2021 r. firma ukończyła terminal w Rzeszowie, wyposażony m.in. w kolektory słoneczne, instalację wody szarej, czy system urządzeń grzewczo-wentylacyjnych z 90 proc. odzyskiem ciepła. Budynek był nie tylko zrównoważony, ale także uzyskał Opinię o Innowacyjności wystawioną przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego. Pierwszą wspólną zieloną realizacją dewelopera i operatora logistycznego był obiekt w Nowej Wsi Wrocławskiej, który Panattoni dostarczyło na przełomie 2018 i 2019 r. Zastosowane w nim zrównoważone rozwiązania pozwoliły na dwukrotne zmniejszenie zużycia energii oraz emisję CO2 niższą o 230 ton w porównaniu z tradycyjnymi obiektami.

 

Źródło: panattonieu.com