Skuteczna realizacja Panattoni dla Danfoss Poland w Grodzisku Mazowieckim

Skuteczna realizacja Panattoni dla Danfoss Poland w Grodzisku Mazowieckim

Warszawa, 5 kwietnia 2022

Panattoni z ukończonym kompleksem produkcyjno-biurowym dla Danfoss Polska. Zespół budynków o powierzchni ponad 13 000 m kw. wraz z infrastrukturą towarzyszącą został ukończony rok po rozpoczęciu budowy. Na jego terenie działa ponad 350 operatorów i 45 linii produkcyjnych, na których wytwarzane są m.in. rozwiązania zwiększające efektywność systemów chłodniczych w przemyśle spożywczym. To flagowy przykład  realizacji inwestycji z relokacją  linii produkcyjnych oraz utrzymaniem ciągłości produkcji. Inwestycja posłuży przedsiębiorstwu do obsługi klientów na całym świecie, a także  wesprze Danfoss w osiągnięciu zero-emisyjności w 2030 roku. Jej generalnym wykonawcą jest firma Dekpol. 

Rok po rozpoczęciu budowy Panattoni ukończyło wymagający proces realizacji kompleksu produkcyjno-magazynowo-biurowego o powierzchni ponad 13 000 m kw. dla Danfoss Poland - oddziału duńskiego producenta energooszczędnych komponentów i rozwiązań technologicznych m.in. dla chłodnictwa i klimatyzacji, ogrzewnictwa, branży napędowej, czy maszyn mobilnych. Wytwarzane w nim będą rozwiązania dla chłodnictwa komercyjnego i przemysłowego. Budowa inwestycji w Grodzisku Mazowieckim doskonale wpasowała się w działanie mazowieckiego kampusu firmy. Nie wpłynęła negatywnie na procesy w sąsiadującej fabryce przedsiębiorstwa i pozwoliła na utrzymanie ciągłości produkcji, a także pozwoliła na regularną relokację 45 linii produkcyjnych i środków Danfoss z zakładu w Danii.

W ukończonym kompleksie część produkcyjna zajęła 10 000 m kw. Ponadto 2300 m kw. wyniosła powierzchnia części biurowo-socjalnej, a 1300 m kw. budynek techniczny. Na ostatnim etapie deweloper zrealizował również ponad 1500 m kw. części magazynowej. Na terenie inwestycji powstał dział Research & Development, który będzie miał kluczowe znaczenie dla całej działalności Danfoss na świecie. Zrealizowany przez Panattoni obiekt został również wyposażony w zaawansowane technologie z zakresu automatyzacji i robotyzacji, które gwarantują najwyższą jakość produktów.

-W ramach realizacji mierzyliśmy się z szeregiem wyzwań – mówi Marek Foryński, BTS Managing Director w Panattoni  i dodaje Krótki czas budowy, realizacja pierwszego etapu zimą i powstawanie obiektu w sąsiedztwie już istniejącego zakładu, bez wpływu na bieżące procesy. Ponadto naszym zadaniem było ułatwienie relokacji linii produkcyjnych z Danii. Przy takiej skali wymagań, nasze doświadczenie było na wagę złota. Napięty harmonogram obejmował m.in. dodatkowe procedury planistyczne. Jak dodaje Michał Chodecki, BTS Development Director w Panattoni – Zadbaliśmy, by mimo pandemii zachowana została ciągłość pracy ekip budowlanych, a także zapewniliśmy wydajną pracę projektantów odpowiedzialnych za dokumentację wykonawczą. Ponadto hala produkcyjna powstawała na miejscu istniejącego parkingu, co wymagało zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Mimo wyzwań, już po 7 miesiącach rozpoczęto montaż pierwszych linii produkcyjnych.

Potwierdza to Adam Jędrzejczak, Prezes Danfoss Poland – Każdy z etapów budowy udało się ukończyć z sukcesem dzięki bardzo dobrej kooperacji pomiędzy Danfoss a Panattoni i generalnym wykonawcą, firmą Dekpol. Błyskawiczne tempo realizacji fabryki, a w międzyczasie także magazynu wyrobów gotowych i komponentów do produkcji miały kluczowe znacznie dla ograniczenia wpływu relokacji fabryki dla naszych klientów.

Panattoni wspiera Danfoss, a Danfoss zielony biznes. Panattoni zrealizowało w Europie ponad 14 mln m kw. z czego ok. 8 mln już przeszło certyfikację potwierdzającą powstanie inwestycji zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Deweloper jest ważnym partnerem dla przedsiębiorstw z ambitnymi celami dotyczącymi neutralności klimatycznej, takich jak Danfoss. Firma dąży do osiągnięcia zeroemisyjności już w 2030 roku. Ponadto rdzeń aktywności – produkcja energooszczędnych komponentów i rozwiązań technologicznych - napędza zielone zmiany setek przedsiębiorstw. – W związku z tym nowa fabryka - m.in. energooszczędnych przemysłowych i chłodniczych zaworów elektromagnetycznych - musiała w stu procentach wpisać się w kierunek jaki firma nadaje sobie oraz partnerom biznesowym – dodaje Marek Foryński.

Zarówno nowy obiekt produkcyjnobiurowy jak i część magazynowa zostały wyposażone w szeroką gamę energooszczędnych rozwiązań. Danfoss Poland korzysta m.in. z systemu odzysku ciepła z agregatów wody lodowej, czy sprężarek powietrza, co pozwala w efektywny sposób zarówno przygotować ciepłą wodę użytkową, jak i również ogrzać hale i biura. Ponadto zastosowane zostały pompy ciepła oraz elektryczne kotły – które pozwolą pokryć zapotrzebowanie w szczytowych okresach – a także wentylacja z rekuperacją. Nad ograniczonym zużyciem energii dodatkowo czuwać będzie zaawansowany system zarządzania budynkiem BMS. Panattoni wzmocniło również dach inwestycji pod instalacje fotowoltaiczne.

 

Żródło: panattonieu.com