W 2017 r. rynek magazynowy w Polsce nie zwalniał tempa. Wysoka aktywność wśród deweloperów, którzy dostarczyli na rynek ponad 2,3 mln mkw., oraz wśród najemców, którzy wynajęli prawie 4,6 miliona mkw. pozwoliła na kolejne rekordy po obu stronach – wynika z najnowszego raportu Colliers International.
W 2017 r. najwięcej powierzchni magazynowej (prawie 460 tys. mkw.) trafiło na rynek warszawski. Dzięki temu na koniec roku zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w trzech strefach tego regionu wyniosły ponad 3,5 mln mkw. Na drugim miejscu zarówno pod względem nowej podaży w 2017 roku, jak i wielkości rynku znajduje się Górny Śląsk. Po oddaniu prawie 408 tys. mkw. całkowite zasoby na koniec roku osiągnęły tu poziom ponad 2,5 mln mkw. Kolejnymi rynkami, na których deweloperzy wykazali się dużą aktywnością są: Poznań (prawie 212 tys. mkw. nowej powierzchni), Polska Centralna (około 207 tys. mkw.) oraz Wrocław (prawie 162 tys. mkw.).
Preferencje najemców
Pod względem popytu prym wśród rynków magazynowych wiodą Warszawa, gdzie najemcy wynajęli łącznie ponad 1 mln mkw. oraz Polska Centralna z podobnym wynikiem. Oba regiony odnotowały spadek pustostanów - Warszawa z poziomu 6,4% do 6,1%, region łódzki z 2% do 0,3% (najniższy w Polsce). Tuż za nimi plasuje się Górny Śląsk z wynikiem najmu prawie 940 tys. mkw. Tu także ubyło niewynajętej powierzchni.
- We wszystkich trzech regionach duży udział w popycie miały firmy z sektora e-commerce. W Polsce Centralnej najemcy z tej branży wręcz zdominowali najem powierzchni magazynowej. Na Mazowszu bardzo aktywne były także firmy dystrybucyjne, a w okolicach Katowic dodatkowo spółki produkcyjne – mówi Maciej Chmielewski, senior partner w Colliers International, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych.
Stałe i nowe punkty
Obecnie w budowie znajduje się ponad 1,3 miliona mkw. powierzchni magazynowej klasy A, z czego najwięcej w regionie Górnego Śląska – około 398 tys. mkw., w Warszawie – 227 tys. mkw. oraz w Polsce Centralnej – 240 tys. mkw. Te lokalizacje wciąż będą cieszyć się największym zainteresowaniem najemców i deweloperów, jednak wzrost aktywności obu grup widać także po zachodniej stronie Polski, co wiąże się z utworzeniem drogi ekspresowej S3. Ponadto eksperci Colliers International przewidują w 2018 r. dalszy rozwój mniejszych rynków magazynowych takich, jak Białystok czy Kielce. Potwierdzeniem tego może być nowa inwestycja Panattoni w Białymstoku obejmująca 3 budynki o powierzchni ponad 40 tys. mkw.
- Dominującymi sektorami w odniesieniu do popytu pozostaną w tym roku 3PL, e-commerce i handel. Nie zmienią się także kluczowe czynniki decydujące o wyborze lokalizacji magazynu, czyli dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej i bliskość ośrodków akademickich – podkreśla Tomasz Kasperowicz, senior partner w Colliers International, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych.
W 2018 r. obserwować będziemy także wzrost liczby projektów BTS (build-to-suit) czy nawet BTO (build-to-own).
Raport dostępny jest na naszej stronie internetowej: http://www.colliers.com/pl-pl/poland/research/premium-reports/annual-report-2018