Powstaje Panattoni Park Piła. Ponad 30 000 m kw. pod obsługę Signify, dawnego Philips Lighting

Powstaje Panattoni Park Piła. Ponad 30 000 m kw. pod obsługę Signify, dawnego Philips Lighting

Warszawa, 25 maja 2022

Panattoni po raz kolejny trafia w dziesiątkę z nową lokalizacją. Budowa Panattoni Park Piła o powierzchni ponad 44 000 mkw. dopiero wystartowała, a już 90 proc. zostało wynajęte. Aż 33 500 mkw. zajmie operator logistyczny, która obsłuży Signify (dawniej Philips Lighting) – światowego lidera w dziedzinie oświetlenia. W inwestycji zaimplementowane zostaną rozwiązania z zakresu energooszczędnego i inteligentnego oświetlenia oparte na systemie Philips Dynalite, które doskonale wpisują się w trendy Industry 4.0. Najemca skorzysta również z instalacji fotowoltaicznej, a zielone technologie pozwolą na uzyskanie certyfikacji BREEAM na poziomie Excellent.

Przyszłość oświetlenia w Panattoni Park Piła. Technologia LED stała się w ostatnich latach akceleratorem oszczędności w nieruchomościach przemysłowych, a także kluczowym orężem w walce z nadmierną emisją CO2. Obiekt wyposażony w nowoczesny system sterowania oświetleniem pozwoli zaoszczędzić nawet 274 tony CO2 w skali roku. Ekologiczny rozwój tego segmentu napędza firma Signify (dawniej Philips Lighting) – globalny numer jeden w inteligentnym oświetleniu, który cały czas rośnie i stawia na polski rynek. Przedsiębiorstwo już na początku 2023 roku skorzysta z 33 500 mkw. powierzchni w Panattoni Park Piła.

- Nowoczesne rozwiązania z zakresu oświetlenia mają kluczowe znaczenie dla zielonych zmian w sektorze obiektów przemysłowych. Dlatego cieszymy się, że operacje dla firmy Signify prowadzone będą właśnie w naszym obiekcie, który jednocześnie zostanie wyposażony w liczne technologie firmy. Panattoni Park Piła stanie się sceną, na której zobaczymy rozwiązania z zakresu nowoczesnego oświetlenia, które w najbliższych latach staną się standardem niejednego obiektu przemysłowego – mówi Andrzej Spiesz, Development Director w Panattoni.

Powierzchnia dla Signify wyposażona będzie w system sterowania oświetleniem Philips Dynalite, który zapewni detekcję ruchu i automatyczną regulację oświetlenia względem światła dziennego. Dodatkowo dane pochodzące z oświetlenia będą zbierane i wyświetlane w formie wykresów zużycia energii i zajętości w dedykowanym oprogramowaniu, wspierającym bieżące utrzymanie infrastruktury. Innowacją mają być też oprawy wyposażone w technologię, pozwalającą na lokalizację urządzeń w przestrzeni. Każda oprawa będzie stanowiła punkt nadający specjalny kod, odczytywany przez kamerę w urządzeniu mobilnym. Takie rozwiązanie pozwala zastąpić anteny radiowe i może być wykorzystywane w procesach kompletacji zamówień. Ponadto na obiekcie zostanie zastosowane oświetlenie cyrkularne. Oprawy zostały zaprojektowane zgodnie z zasadami  gospodarki o obiegu zamkniętym, w celu minimalizacji odpadów i negatywnego wpływu na środowisko. Cechują się również jedną z najwyższych na rynków wydajnością, co przełoży się na niższe koszty utrzymania. Oświetlenie firmy Signify rozświetli zarówno wnętrze magazynu, jak i teren zewnętrzny. Operator logistyczny skorzysta także z systemu szybkiego ładowania wózków oraz z paneli fotowoltaicznych. Zielone rozwiązania pozwolą uzyskać certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.

W Panattoni Park Piła tradycja spotyka się z przyszłością. Piła od ponad 60 lat jest jednym z najważniejszych ośrodków produkcji elementów oświetlenia w Polsce. Od zakładów Lumen i Polam, przez przejęcie ich przez firmę Philips po jej transformację w Signify – będącego globalnym numerem jeden w oświetleniu konwencjonalnym, zintegrowanym oraz LED – oraz otwarcie Zakładu Opraw Oświetleniowych pod koniec ub. r. Ruszając z realizacją swojego pierwszego parku w Pile, Panattoni stworzyło możliwość na wsparcie bogatej tradycji i dostarczenie platformy dla implementacji najnowszych rozwiązań z zakresu oświetlenia przemysłowego.

Piła – na przecięciu szlaków, w drodze do największych rynków. Panattoni Park Piła powstaje w strategicznej lokalizacji - na przecięciu Drogi Krajowej 10, która biegnie niemal od samej stolicy, do zachodniej granicy za Szczecinem i DK11, która łączy północno-zachodnią i południową część kraju. Park znajdzie się niecałe 100 km od dwóch nieustannie rozwijających się rynków – Poznania i Bydgoszczy, 5 km od centrum Piły i zapewni m.in. sprawny dojazd komunikacją miejską z miasta. Kompleks zajmie ostatecznie 44 100 mkw. w ramach dwóch budynków i został już niemal w całości wynajęty. Nowoczesna powierzchnia w atrakcyjnej lokalizacji jest doskonałym wyborem zarówno dla firm logistycznych, czy e-commerce, jak i dla lokalnych przedsiębiorstw.

Panattoni Park Piła to pierwsza powierzchnia spekulacyjna realizowana przez dewelopera w tej lokalizacji. Wcześniej firma dostarczyła obiekt BTS dla Thule Group - światowego lidera w zakresie produktów ułatwiających transport przedmiotów. Realizacja powstała w Pile, na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i zajęła 13 500 mkw.

 

Źródło: panattonieurope.com