MLP Group rusza z programem budowy farm fotowoltaicznych na dachach posiadanych obiektów

MLP Group rusza z programem budowy farm fotowoltaicznych na dachach posiadanych obiektów

Warszawa, 12 stycznia 2022

Będzie to największy projekt „on site” w Polsce, z przeznaczeniem wykorzystania wytwarzanej energii elektrycznej głównie na własne potrzeby.

W ramach uruchomionego projektu zbudowane zostaną instalacje fotowoltaiczne w 10 zlokalizowanych w Polsce parkach logistycznych należących do MLP Group. Całkowita powierzchnia zainstalowanych paneli wyniesie około 120 tys. mkw., a ich łączna moc osiągnie 5,93 MWp. Za realizację inwestycji odpowiedzialna będzie firma Quanta Energy. W celu zwiększenia bezpieczeństwa do budowy wykorzystana zostanie specjalna, lekka konstrukcja instalacji. Zgodnie z założeniami inwestycja będzie gotowa w I kwartale 2023 roku. 

- Ochrona środowiska w pełni wpisuje się w naszą strategię działania jako Green Industrial Developer. Wszystkie nasze nowe obiekty standardowo poddajemy procesowi certyfikacji BREEAM oraz DGNB pod kątem ich ekologiczności oraz funkcjonalności. We współpracy z Quanta Energy rozpoczynamy teraz kompleksowy i realizowany na dużą skalę program rozwoju farm fotowoltaicznych na dachach naszych obiektów. Celem tych wszystkich działań jest osiągnięcie zerowej emisji CO2 już w perspektywie kilku lat. Zastosowania ekologicznych rozwiązań oczekują od nas także nasi najemcy. Dla klientów branży magazynowej redukcja śladu węglowego to z jednej strony realizacja zobowiązań w zakresie coraz powszechniej deklarowanej ochrony klimatu, a po drugie to także uzyskiwane oszczędności finansowe w ramach ponoszonych kosztów eksploatacji powierzchni komercyjnych – powiedział Radosław T. Krochta, prezes MLP Group.

Rosnące ceny energii powodują, że poza ochroną środowiska wynikającą z wykorzystania zielonej energii, inwestycja wpłynie na redukcję kosztów. Instalacje OZE wybudowane na dachach magazynów MLP Group o łącznej mocy 6,3 MWp wyprodukują około 6 GWh energii elektrycznej rocznie. 

Stopy zwrotu sięgają nawet 20 proc., biorąc pod uwagę ceny energii czynnej na 2022 rok, a inwestycje firmowe zwracają się w 5-7 lat. Są to zupełnie inne rentowności od tych, które widzieliśmy jeszcze 3 lata temu. Ceny energii czynnej na 2022 r. w całej Europie, w tym w Polsce wzrosły o 50-100 proc. w zależności od momentu zakupu. To efekt kilku czynników, m.in. rosnących cen uprawnień do emisji CO2, które w ostatnich dniach przekraczają poziom 82 euro za tonę, bezprecedensowego wzrostu zapotrzebowania na energię w 2021 r., wzrostu cen gazu oraz wzrostu kosztu tzw. „kolorów”. Jednocześnie wprowadzona od stycznia 2021 opłata mocowa, wzrośnie w 2022 r. z 76,2 na 102,6 zł / MWh energii, spodziewamy się również nieznacznego wzrostu opłat dystrybucyjnych. Elektrownie fotowoltaiczne to na dzisiaj najskuteczniejsze rozwiązanie problemu rosnącego kosztu energii – podkreślił Piotr Grzybczak, Prezes Quanta Energy.

 

Żródło: propertynews.pl