Inteligentne oświetlenie - ponad 590 ton CO2 mniej w magazynie

Inteligentne oświetlenie - ponad 590 ton CO2 mniej w magazynie

Warszawa, 8 lutego 2022

Nawet 40 proc. zapotrzebowania na energię w standardowym obiekcie magazynowym, bez stref chłodniczych, generuje oświetlenie. Tak wysoki udział oświetlenia w kosztach utrzymania budynku dotyczy przede wszystkim tych firm, które wciąż korzystają z konwencjonalnych źródeł światła.

Technologia LED jako akcelerator oszczędności od kilku lat wpisała się w dobre praktyki wyposażania nowych magazynów. Dziś oprócz oszczędności liczy się także wymiar ekologii.Nawet o 592 ton CO2 w skali roku jest w stanie zaoszczędzić magazyn o powierzchni ok. 34 tys. mkw., przy założeniu, że wyposażono go w nowoczesny system sterowania LED.

- LEDy weszły na salony. Dziś to jest standard, do którego nikogo nie trzeba przekonywać. Jednak nadal nie każdy deweloper czy inwestor jako standard traktuje system sterowania. Do tej propozycji firmy dopiero się przekonują, choć historia rozpowszechnienia się LEDów uczy, że jest to tylko kwestia czasu – mówi  Iwona Łuniewska-Plona,Business Developer z firmy Signify.

Korzyści z inteligentnego oświetlenia

Podstawową funkcjonalnością systemu LED, która generuje dodatkowe oszczędności i pozwala znacznie zredukować emisję CO2 jest kalibracja działania systemu pod kątem ilości wpadającego do pomieszczenia światła dziennego.


- W magazynach bardzo często spotykamy się ze świetlikami, przez które wpada dużo naturalnego światła. Z drugiej strony coraz częściej w strefach biurowych w magazynach, ze względu na chęć poprawy warunków pracy i komfortu pracowników, spotykamy się z dużymi przeszkleniami - wyjaśnia Michał Szalej, projektant z firmy Signify. - Dopasowując oświetlenie sztuczne do naturalnego, jesteśmy w stanie obniżyć zużycie o kolejne przynajmniej 20 proc., ale znam też przypadki klientów, gdzie ta funkcjonalności przyniosła nawet 40 proc. dodatkowych oszczędności. Wszystko zależy od architektury obiektu – przekonuje.

Następna funkcja w systemie, która obniża zapotrzebowanie na energię to dopasowanie oświetlenia do ruchu w magazynie. W tym aspekcie skala spodziewanych oszczędności będzie współmierna ze sposobem użytkowania obiektu. Jeśli pracuje on w trybie 24/7, to pula oszczędności powiększy się o 10 proc., jeśli mamy do czynienia z pracą w trybie dwuzmianowych, oszczędności będą wzrastać.

Sposoby na obniżanie kosztów utrzymania obiektu

Kolejne sposoby na obniżanie emisyjności, a tym samym kosztów utrzymania obiektu to integracja oświetlenia z innymi systemami, jak np. systemy HVAC. Jednak to nie wszystko. Dziś oświetlenie to także źródło informacji o tym, jak pracuje obiekt, jak jest wykorzystywany. Sensory umiejscowione w oświetleniu zbierają dane o zajętości powierzchni, zużyciu energii, a także statusie działania opraw. Jeśli system wykryje jakąkolwiek anomalię w pracy oświetlenia, poinformuje o tym odpowiednie osoby z działu utrzymania.

- Świadome zarządzanie energią w budynkach i optymalizacja jej zużycia poprzez zastosowanie nowoczesnych energooszczędnych technologii to już konieczność i z całą pewnością przyszłość branży. Jeśli przyjrzymy się sytuacji na rynku energii elektrycznej i pozostałych mediów energetycznych, to może być istotne dla przysłowiowego tu i teraz – twierdzi Andrzej Spiesz, Developmnet Director w Panattoni. - Jako aktywny uczestnik transformacji energetycznej stawiamy na redukcję emisji CO2, zwłaszcza poprzez efektywne energetycznie budownictwo. Już dziś jesteśmy w stanie uzyskać oszczędności na poziomie do 50 proc. w zakresie zużywanej energii i zmniejszyć pobór mocy do 60 proc. Dzieje się tak dzięki inteligentnemu łączeniu szeregu zaawansowanych rozwiązań, m.in.: modelowaniu energetycznemu budynków, kompleksowym systemom olicznikowania, czy odzyskowi ciepła - wylicza. Podkreśla, że oświetlenie typu LED od wielu lat jest normą dla inwestycji Panattoni, a na jeszcze sprawniejszy proces optymalizacji zużycia energii pozwolą rozwiązania Signify. - Cieszę się, że razem patrzymy w przyszłość, pokazując trendy i mocno stawiając na ekologię i oszczędności - podsumowuje.

Szacuje się, że budynki komercyjne odpowiadają za ok. 17- 20 proc. globalnej emisji CO2, z czego 70 proc. to zużycie energii elektrycznej. Działania na rzecz ochrony środowiska są konsekwencją działań Unii Europejskiej, która w jasny sposób określiła wymagania stawiane przedsiębiorstwom. Redukcja emisji dwutlenku węgla w budynkach w ciągu następnej dekady o 60 proc., a także 18 proc. redukcja zapotrzebowania na ogrzewanie i chłodzenie, to cele określone wraz z wejściem w życie projektu Fala Renowacji.

 

Żródło: propertynews.pl